Konak Hastanesi - Sakarya | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

20 Haziran 2017 14:59
Uzm.Dr. Sevim Seda ERKEN

Ortodonti

 Ortodontik Tedavi nedir?

 Ortodonti, halk arasinda tel tedavisi olarak bilinmektedir. Esas olarak ortodonti düzgün diş demektir ve diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Bu branşta tedavi uygulayan diş hekimine ortodontist (ortodonti uzmanı) denir. Ortodontist olabilmek icin diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra ortodonti uzmanlik eğitimi almak gerekmektedir.

    Ortodontik tedavi dişler üzerine yapıştırılan braketler ve onlara bağlanan tellerle uygulanır. Gelişen teknolojilerle artık braketler çok daha küçük yapıdadır ve bu sayede hastalarımız ağız yaraları oluşumu gibi problemler yaşamamaktadır. Hastalarımız braketlerin takılma işlemi sırasında ağrı ve acı hissetmez. Lokal anestezi (uyuşturma işlemi) yapılmasına da gerek yoktur. Braketlerin takılma işlemi yaklaşık 20 dakika sürer daha sonra tellerin bakımı fırçalanması, dikkat edilmesi gereken yiyecekler hakkında hastalarımızı bilgilendiriyoruz.

    Ortodontik tedavide metal veya porselen braket seçeneklerimiz mevcuttur. Tedavi etkinliği açısından aralarında herhangi bir fark yoktur. Fakat porselen braketlerle tel taktığınız belli olmadan güzel bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Metal braketlerle ise renk seçenekleri ile gülüşünüzü renklendirebilirsiniz.

 İlk Ortodontik muayene nezaman yapılmalıdır?  

Ulkemizde agiz ve dis sagligina gereken onemin verilmemesi dis problemlerinin de sik gorulmesine neden olmaktadir. Ozellikle cocuklarda sut dislerinin nasil olsa dusecek dusuncesiyle fircalanmamasi, curumelerine ve erken kaybedilmelerine neden olmakta ve bu da ileride caprasikliklara neden olmaktadir.

Bunun disinda solunum yolu problemleri, uzun sureli emzik ve biberon kullanimi, parmak emme, tirnak yeme gibi aliskanliklar da dis ve cene bozukluklarina neden olabilmektedir. Erken teshis ve basit tedaviler ile ileride olusabilecek buyuk problemlerin onune gecilebilir. Bu nedenle ilk ortodontik muayenenin 5-7 yaslarinda yapilmasini onermekteyiz.

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir mi?  

Toplumumuzda ortodontik tedavinin sadece cocuklarda uygulanabilecegi gibi yanlis bir dusunce vardir. Bu tedavi kucuk yasta uygulandiginda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda surmelerine yardımcı olurken, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar. Tel tedavisi için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Günümüzde erişkin hastalarda braketleri sıkça görmekteyiz.

Ortodontik tedavinin yararları nelerdir?

Tedavi sonunda duzgun disler ve etkileyici bir guluse sahip olmanin yaninda uzun donemde dislerin sagligina da katkisi olmaktadir. Duzgun dislerle dis fircalama ve dis ipi kullanimi daha kolay yapilabilir ve agiz hijyeni daha iyi saglanir boylelikle dislerde curuk ve diseti hastaliklarinin olusma riski azaltilmis olur.

Alt ve ust disler arasindaki kapanis bozukluklari cigneme fonksiyonunu zorlastirir ve cene eklemine daha fazla yuk gelmesine neden olur. Duzeltilen kapanis ile yiyecekleri etkili cigneyebilmemiz, mide ve bagirsak problemlerinin onune gecilmesine yardimci olur. Eklem problemlerinin de onlenmesini saglar. Ortodontik tedavinin ayni zamanda duzgun yerlesmemis ust ve alt on dislerin neden oldugu konusma bozukluklarina da katkisi olmaktadir.