Konak Hastanesi - Sakarya | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

20 Haziran 2017 14:22
Op.Dr. Enis YILDIRIM

Omuzda Gevşeklik Ve Tekrarlayan Omuz Çıkığı

Omuz instabilitesi nedir?

Omuz instabilitesi, omuz ekleminin çok gevşek olduğu ve omuz başının eklem kapsülü içinde kontrolsüz hareket edebildiği bir durumdur. Omuz ekleminin çıkması omuz instabilitesi olan hastalarda sık karşılaşılan sorunlardandır. Eğer düzgün tedavi edilmezlerse ilerleyen dönemde hareket kısıtlılığı ve artroz (kireçlenme) gelişmesi kaçınılmazdır.

Omuz instabilitesi neden olur?

Omuz instabilitesi genellikle omuzda görülen bir çıkığı takiben gelişir.  İlk çıkıktan sonra yapılan müdehale ile omuz yerine oturtulur. Bu işlem sonrası herşey normale dönmüş gibi görülebilir ancak omuz genellikle gevşek kalır. Çünkü omuz çıkığında, eklem içindeki sekman (labrum), bağlar ve eklem kapsülü zarar görür. Bu nedenle bazı hareketlerde bu yapılar yetersiz kaldığı için ağrı ve yeniden çıkık gelişebilir.

Bazen tekrarlayan bazı hareketler (ağır kaldırma, fırlatma, silkeleme veya asılı kalma) omuz çevresi yapılarda uzun dönemde hasara ve gevşekliğe neden olur. Eklem kapsülü gevşek, sekman (labrum) hasarlı ve kaslar zayıf olduğunda kemik başı yuva (glenoid) içinde sürekli kayma hareketi yapar ve sonunda bu olay omuz eklem kıkırdağında hasara ve kronik ağrıya neden olur.

Bunun dışında bazı genetik hastalıklarda da aşırı elastik bağlar neticesinde de omuz instabilitesi görülür. Bağlar çok kolay esneyebildiğinde eklemlerde aşırı hareket oluşur. Ancak omuz gibi sağlamlığının (stabilite) neredeyse tümünü yumuşak dokular sayesinde oluşturan eklemlerde çıkık ve gevşeklik daha sık görülür.

Omuz instabilitesi ne gibi şikayetlere neden olur?

Sık sık “çıkacakmış gibi hissetmek” bu şikayetlerden biridir. Omuzun bazı pozisyonlarda kaydığı hissedilebilir ve omuzda sürekli güvensizlik olur. Genellikle hızlı ve anlık gelişen bir ağrı hissedilir. Zamanla hasta bu duruma neden olan hareketleri engellemeyi öğrenir. Zaman geçip gevşeklik ilerledikçe omuzda sık aralıklarla çıkıklar gelişir. Omuz bazen o kadar gevşek hale gelir ki hastalar çıkıklarını kendileri yerine oturtur hale gelebilirler.

 Ayrıca omuz çıkığında omuz çevresi sinirlerin de ( aksiller sinir ) zarar görebileceği akılda tutulmalıdır. Bu durumda omuzda bir bölgede uyuşukluk veya his kaybı gelişebilir. Genellikle bu durum geçicidir. Omuz çıkığı bu nedenlerle acil müdehale gerektiren bir durumdur.

Omuz instabilitesine nasıl tanı koyulur?

Omuz ağrısı ile başvuran hastaya öncelikle ayrıntılı tıbbi öykü ve fizik muayene değerlendirmesi yapılmalıdır. Hastanın anlattığı hikaye ve hekimin yaptığı fizik muayene ile tanı çok büyük ölçüde belirlenir.  Örneğin taş atarken, hapşırma sırasında ya da gece uyurken çıkıklar gelişebilir. Ya da gece ağrıyan omuz üzerine yatamama ve uykuda dönerken ağrı ile uyanma gibi sorunlar yaşanabilir. Bunların dışında bazı hastalar omuzlarında sürekli güvensizlik hissinden yakınırlar.  Korkutma testi ( aprehension test – omuzun yana doğru açılıp dışa doğru döndürülmesi ve bu sırada humerus başının öne doğru itilmesi ) tanıyı büyük ölçüde netleştirir. Bu değerlendirmeler sonrasında eklem içi sorunları değerlendirmek için röntgen ve MR (Manyetik Rezonans) istenir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavi seçenekleri hastanın yaşına ve beklentisine göre değişmektedir. İleri yaş ve düşük fonksiyonel beklentisi olan hastalar çeşitli ilaç tedavileri, eklem içi enjeksiyon ve fizik tedavi yardımı ile tedavi edilebilir. Birçok genç hastada bu durum atlanıp eklem içi kortizon (steroid) ve lokal anestezik ilaç karışımı eklem içine uygulanmaktadır. Ancak genç, aktif çalışan veya spor yapan ve fonksiyonel beklentisi yüksek olan hastalarda tedavi yöntemi cerrahidir. Cerrahi tedavide kapalı (artroskopik) yöntem kullanılmaktadır. Artroskopik tedavi sonrası yaklaşık 6-8 haftalık rehabilitasyon uygulanır.