Konak Hastanesi - Sakarya | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

28 Mayıs 2019 14:26
Op. Dr. Metin ŞENOL

Mide Botoksu İle İnatçı Kilolara Veda Edin

Obeziteyle savaşta farklı birçok yöntem denenmektedir. Diyet programlarından başlayarak mide balonu, mideye botoks enjeksiyonu, mide küçültme ameliyatlarına kadar çok değişik uygulamalar mevcuttur. 

Mideye botoks enjeksiyonu kilo vermek için uygulanan en yeni yöntemdir. Bu işlem endoskopik olarak yapılmaktadır. Endoskopik iğne ile mide iç kısmından mide duvarına Botilinum toksini enjekte edilir. Bu enjeksyonlar tüm mide kısımlarına belirli bir düzende yapılır. İşlem sonrası hasta bir saatlik müşahadede tutulur ve sonrasında taburcu edilir. Aynı gün rutin günlük işlerine dönebilir.Bu işlem için 8 saatlik aç olmak yeterlidir. Mide botoksu cerrahi bir müdehale değildir.Girişimsel bir işlemdir. Mmide botoksu yapıldıktan sonraki ilk iki gün sıcak olmayan sıvı almak gerekir. Sonrasında özel yiyecek kısıtlaması yoktur.

Mideye botoks enjekte etmemizin iki temel amacı vardır:

1-Bilindiği üzere botilinum toksini uygulandığı bölgedeki kasları felç eder ve kasılmayı engeller. Bu estetik amaçlı özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıkları azaltmak için kullanıyoruz. Burada da aynı etkisinden faydalanıyoruz. Midenin kasılmaları azalıyor ve mide boşalımı yavaşlıyor. Böylece her öğünde porsyonlar küçülüyor, alınan kalori azalıyor.

2-İkinci etkisi de mideden salgılanan Ghrelin hormonunun salgılanmasını azaltması. Ghrelin hormonu iştahın ve açlık hissinin baş sorumlusudur. Salgılandığında iştah arttırır ve yemek yeme isteği uyandırır. Mideye yapılan botoks enjeksiyonu sayesinde ghrelin hormonu salınımı azalarak iştah ve açlık hissi de azalıyor. Sabah kahvaltısından sonra akşam yemeğinde kadar tokluk hissi devam eder.

Mide botoksunun aslında en önemli yararı diyet yapmayı çok daha kolay hale getirmesidir. Mide botoksu tek başına kilo verdirmez. Diyet de yapılması gerekmektedir. Hem iştahı azaltıp hem de öğünlerdeki porsiyonlar küçüleceğinden kolaylıkla diyet yapılabilir ve kilo verilebilir.

Botoksun etkisi 6 ay sürmektedir.6 ay sonra vücudumuz tarafından yok edilir.

Hamilelere, emziren annelere, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, botoks alerjisi olanlara, nöromusküler hastalığı olanlara, midesinde ülser olanlara mide botoksu yapılamaz.