Konak Hastanesi - Sakarya | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

09 Mayıs 2019 11:53
Dyt. Büşra Nur SARISOY

İftar ve Sahurda Ne Tür Yiyecekler Tercih Edilmeli?

Her zaman olduğu gibi 11 ayın sultanı Ramazanda da amaç yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmektedir.

SAHUR ÖĞÜNÜ NASIL OLMALI?

Yavaş sindirilen, gün boyu besleyici özelliğini sürdüren besinlerden oluşmalıdır. Bu amaç için

- Uzun süre tokluk hissi veren protein kaynaklarından yumurta, peynir, süt, yoğurt mutlaka sahurda tüketilmelidir.

-Günlük kan şekerinin korunmasına yardımcı tam buğday ürünleri, kurubaklagiller ve sert kabuklu yemişler (ceviz, badem, fındık vb.) seçilmelidir.

-Ramazanda sıklıkla görülen kabızlık problemini önlemek için kuru meyve (kuru kayısı, hurma vb.) tüketimine önem verilmelirdir.

- Bol su tüketilerek sıvı alımı sağlanmalıdır.

Sahurda çok hızlı sindirilen besinlerin tüketimi çabuk acıkmaya neden olacağından şeker, beyaz un ve diğer basit şeker içeren besinlerin, tatlıların tüketilmesinden sakınılmalıdır. 

Kızartılmış besinler, yüksek tuz/sodyum içeren bessinlerin sahurda tüketilminin susamayı arttıracağıve mide rahatsızlıklarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

İFTAR YEMEĞİ NASIL OLMALI?

Gün boyu süren açlıktan sonra iftarda hızlı ve fazla porsiyonda besin tüketimi olmamalıdır. Orucu açarken ilk olarak enerji verecek, kan şekerini düzenleyecek ve sıvı ihtiyacınızı karşılayabilecek besinler seçilmelidir.

Zeytin, hurma, ceviz, peynir vb. hafif iftariyelikler ve su ile yemeğe başlamak daha sonra çorbanın içilmesiyle ana yemekten önce 10 dk ara vermek sindirim rahatsızlıkları önleyecektir. Ana yemekte protein kaynaklarına (et-tavuk-kurubaklagil-yoğurt-cacık-ayran) ve bol yeşillikli salataya mutlaka yer verilmelidir.

Bbeyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya makarna vb. tercih edilmelidir.

İftardan sonra tatlı ihtiyacını karşılamak için taze meyve, sütlü tatlı veya dondurma tüketilebilir. Ramazanın sıhhat ve arınma ayı olduğu unutulmamalı, fazla tüketimden ve yiyecek israfından kaçınılmalıdır. Hayırlı ramazanlar