Konak Hastanesi - Sakarya | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

20 Haziran 2017 15:19
Op.Dr. Cevdet İZMİRLİ

Bademcik Kalp Kapağını Bozuyor

Boğaz hastalıkları kalp için büyük bir tehdit oluşturuyor. Özellikle çocuklarda sık rastlanan ve önemsenmeyen hastalık kalp kapağına büyük zarar verebiliyor.

 

VÜCUDU TEHDİT EDER

Özel Konak Hastanesi Sakarya – Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Doktor Cevdet İZMİRLİ, üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak boğazda görülen ve halk arasında bademcik olarak bilinen mikrobik hastalığının kalp kapaklarının bozulmasına neden olabileceğine dikkat çekti. İZMİRLİ ; ''Bademciklerin asıl görevi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı vücudu korumaktır. Bunu vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek sağlamaktadır. Ancak, bu savunma mekanizması kişinin yılda 4 ya da 5 seferden fazla bademcik iltihabı yaşamasına neden oluyorsa, bademcikler tüm vücudu tehdit eden bir enfeksiyon kaynağı haline gelmektedir'' dedi.

TEDAVİSİ ŞART

Yani bu aylarda çocuklarda sık görülen bademcik hastalığının önemsenmesini vurgulayan Operatör Doktor Cevdet İZMİRLİ ; ''Bademcik zamanında doğru tedavi edilmezse Romatizmal Kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Ülkemizde yaygın görülen bu durum sonucunda kalp kapakları bozuluyor. Sonunda bu durum kalp ameliyatına kadar gidebiliyor. Bademcik iltihabı durumlarında kesinlikle uzman bir doktor tarafından tedaviye başlanmalıdır'' dedi. Cevdet İZMİRLİ ; iltihaplı boğaz enfeksiyonlarının romatizmal kalp hastalıklarında en önemli sebeplerden bir olduğunu vurguladı.

AMELİYAT ZORUNLU

İZMİRLİ ; ''Bütün yaş gruplarında görülen kalp hastalıklarının %25'nin asıl nedeni çocukluk döneminde geçirilen bademcik iltihabıdır. Savunma mekanızması olmaktan çıkıp vücudu tehdit eden bir mekanizmaya dönüşen bademcikler için ameliyat uygulanması zorunludur. Bademcik ameliyatları genel anestezi ile yapılır. Çocuklarda ameliyat için alt yaş sınırı zorunluluk olmadıkça 3-4 tür. Bademcik ameliyatları riskli ameliyatlar grubunda değildir.