Konak Hastanesi - Sakarya | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

20 Haziran 2017 14:02

Ağız & Diş Sağlığı

 

Laminate veneer

Lamina, diş hekimliğinde porselen ve kompozit seçenekleriyle dişlere yaprak tabaka şeklinde uygulanmaktadır. Laminalar, diş renklenmelerinde, beyazlatma ile istenen sonuca ulaşılamadığında, kırık veya deformasyona sahip dişlerde sıklıkla tercih edilir. Öncelikle dişin ön yüzeyinde hafif bir aşındırma elde edilir, daha sonra ince bir porselen tabaka dişe yapıştırılır. Lamina dişler porselen tercih edildiğinde aşınmaya karşı dayanıklıdır. Porselen yüzey, oldukça pürüzsüz olduğu için çay, kahve, sigara renklenmelerine izin vermez. Çok çabuk temizlenir ve diştaşı birikimini minimum seviyeye indirir. Lamina diş yapımında dişten çok ince bir doku uzaklaştırıldığı için dişi gereğinden fazla küçültmemiş oluruz. Porselen lamina, çok ince bir tabaka şeklinde hazırlandığı için ışık geçirgenliği ve yansıması ile doğal dişe çok yakın olması sayesinde mükemmel bir estetik görünüm sağlar.

Lamina diş yapımı sonrasında bazı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerekmektedir. Tırnak yeme, kalem ısırma, diş sıkma, sert cisimleri kırma gibi alışkanlığı olan kişilerde bu alışkanlıklardan vazgeçmeleri önerilmektedir. Aksi takdirde uygulamanın ömrü kısalmaktadır.

ICON

Aproksimal ve vestibuler yüzeylerdeki başlangıç çürüklerinin mikroinvaziv tedavisi için geliştirilen Icon çürük infiltrasyon sistemi, koruyucu tedavi ile invaziv tedavi arasındaki geçiş vakaları için yeni bir tedavi imkanı sağlamaktadır.

Bu teknolojiyle dişin sert dokusunu koruyarak başlangıç dönemindeki arayüz çürüklerinin tedavisi mümkündür. Ayrıca ortodontik tedavi gören hastalarda braketlerin çıkarılmasından sonra vestibuler bölgede görülen beyaz nokta şeklinde renklenmelerin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Diastema Kapatma

Mock up yöntemiyle hasta ağzından alınan ölçüden elde edilen model üzerinde mumla değişiklikler işlenir. Hasta hekim işbirliğiyle şekil itibariyle tedavinin nasıl sonuçlanacağına dair fikir paylaşımında bulunulur. Tedaviler bu yöntemle planlanan şekilde gerçekleştirilir. Yan yana bulunan iki diş arasındaki açıklık dişin rengine uygun kompozit dolgu ile kapatılarak daha estetik bir gülümseme elde edilir.

Sedasyon ve Genel Anestezi

Çoğunlukla engelli ve çocuk hastalarda ya da diş hekimi korkusu olan hastalarda tercih edilen bu yöntemle hastalar açısından rahat ve güvenli bir ortam oluşturularak diş tedavileri yapılabilir. Sedasyon ile korku ve endişe ortadan kalkar, bilinç yarı açık olarak tedavi sağlanır. Sedasyon sayesinde hastalar tedavi sırasında oluşan sesi, ağrıyı, yapılan işlemi hatırlamaz. Genel anestezi ile diş tedavileri ise ameliyathane ortamında, anestezi uzmanı kontrolünde tamamlanır ve hasta tedaviyle ilgili hiçbir şey hatırlamaz.

Dental Tomografi

Diş tomografisi, iki boyutlu görüntüleme yöntemi olan panoramik filmlerin yetersiz kaldığında üç boyutlu görüntüleme yöntemi olarak tercih edilmektedir. Tomografik görüntü ile yükseklik ve genişlikle birlikte derinlik de tespit edilir. Bu sayede hata en aza indirilir, tedavi planlaması en düzgün şekilde yapılır ve başarı en üst düzeye çıkarılır. Klasik radyografilerden farklı olarak diş sert dokusu, dişeti ve çene kemikleri rahatlıkla ayırt edilebilir.

Özellikle cerrahi işlemler sırasında hekime daha güvenilir sınırlarda çalışma imkanı yaratır. Üç boyutlu diş tomografisi çoğunlukla implant tedavisinde, çene kemiğindeki kistlerin, kanserli dokuların ve patolojik yapıların tespitinde kullanılmaktadır. 

3D görüntü sayesinde;

*Panoramik ve periapikal röntgen ile pozlanamayan alanlar görüntülenebilir.

*Çekilen görüntüden kesit alınabilir.

*Görüntüler üzerinde implant planlaması yapılabilir.

*Yumuşak doku tespiti, kemik yoğunluğu ölçümü, mandibuler kanal mesafesi ölçümü gibi tedavi öncesi planlamaları yapılabilir.

*Tedavi sonrası, implant sonrası kontroller yapılabilir.

*Gömülü diş, anormal sayıda kanal, kist yayılımı, alveolar doku, sinüs ve çene eklemiyle ilgili tespitler için kullanılır.

Aşırı Madde Kaybına Uğramış Dişlerin Restorasyonu

Çürük, kırık veya aşırı madde kaybına uğramış dişlerin tedavisinde; hem kalan diş dokularının bütünlüğünün korunması hem de diş kayıplarının önüne geçmek amacıyla kanal tedavisi sonrası kök içinden destek alınarak dişin üst kısmına uzanan bir çekirdek şekillendirilir.

Bu sistemle büyük çürüklü dişlerde, kanal tedavisi sonrası kalan diş dokusunun kırılmasını engelleyerek köklerin yerinde tutulması amaçlanır.

Bu uygulamalar, dişin konumuna ve estetik ihtiyacına göre metal ve fiber postlar olmak üzere kliniğimizde uygulanmaktadır.