Konak Hastanesi - Sakarya | Randevu Sistemi

Bölüm Seçiniz

Doktor Seçiniz

Tarih & Saat Seçiniz

Kişisel Bilgilerinizi Giriniz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

Lütfen İlgili Alanları Doldurunuz

27 Ekim 2018 12:17

OBEZİTE CERRAHİ NEDİR?

OBEZİTE CERRAHİSİ

Aşırı kilo alımı sağlığınızı büyük ölçüde tehdit ederken, aynı zamanda hareketlerin kısıtlanmasına ve ciddi hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir. Eğer sağlıklı beslenme düzenine sahip değilseniz öncelikle yeme alışkanlıklarınızı düzene sokmalısınız.

OBEZİTE NEDİR?

Obezite, vücutta aşırı ve anormal düzeyde yağ birikmesine denir. Yağ dokusu Tüm sistemi etkileyecek şekilde hormonal ve kimyasal maddeler salgılar. Bazı salgılar iştahın açılmasına, doyma sınırının üste çekilmesine ve obezitenin ilerlemesine sebep olur.

OBEZİTEDE RAKAMLAR İKİ KAT ARTTI

Gelişmiş ülkelerde obezite önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Dünya sağlık örgütünün verilerinde 2 milyar insanın kilolu olduğu ve bunun 700 milyonunun da obez olduğu kabul ediliyor. Ülkemizde de bu durum çok farklılık göstermiyor. Yapılan araştırmalara göre Türk erkeklerinin %25’inde, kadınların ise %44’ünde obezite saptanmış.

OBEZİTE NASIL ÖLÇÜLÜR?

Obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırılması kullanılmakta ve genellikle Vücut Kitle İndeksi(BMI-Body Mass Index) ile ölçülmektedir. Vüvut kitle indeksi, kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde ediliyor. Morbid obezite, VKİ’nin 40 kg/m2’den fazla olması durumudur.

DİYET TEDAVİSİ

Hastanemiz beslenme ve diyet uzmanına başvuran hastalara, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi için uygun diyet listeleri oluşturulmakta ve egzersiz programları hazırlanmakta. Bu şekilde hastanın kilo vermesi hedeflenmektedir.

OBEZİTE AMELİYATLARI

Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan ya da vücut kitle indeksi 35 olan ve beraberinde diyabet, tansiyon gibi ilave hastalıkları bulunan hastalar yeterli süre diyet tedavilerine rağmen zayıflayamamışlarsa ve en az beş yıldır obezite mevcutsa, bu hastalara obezite cerrahisi yapılmaktadır.

Obezite ameliyatı pilanlanan hastalara, ameliyattan sonraki yaşamlarında belirli diyet kurallarına uymaları gerektiği anlatılmaktadır. Ameliyat sonrası diyet kurallarına uyum sağlayamayacak olan hastalar ameliyat edilmemektedir.

Obezite ameliyatları farklı teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Gıdaların emilimini azaltıcı, gıda alımını azaltıcı ameliyatlar olduğu gibi hem gıda emilimini, hem de gıda alımını azaltıcı işlevi birlikte barındıran ameliyat teknikleri mevcuttur.

Günümüzde en sık ve yaygın yapılan obezite ameliyatları Sleeve Gastrektomi(Tüp Mide) ameliyatı ve Gastrik Bypass(midenin küçültülerek barsakla bağlantı yapılması) ameliyatlarıdır.

Tüp mide(sleeve gastrektomi) ameliyatı hastanemizde de yapılmakta olan bir ameliyat şeklidir. Bu ameliyatta kapalı(laparoskopik) yöntemle midenin büyük bir bölümü çıkarılmakta ve tüp şeklinde hacmi oldukça azalmış bir mide kalmaktadır. Mide küçüldüğü için az miktarda gıda alındığında tokluk hissi oluşmaktadır. Ayrıca hormonal değişiklikler sonucu iştahda azalma olmaktadır.

Obezite ameliyatlarından sonra hastaların diyet prensiplerine uyum göstermeleri gerekir. Uyum göstermeyen hastalarda tekrar kilo alımı ve obezite gelişebilmektedir.

Sonuç olarak obezite günümüz dünyasının en önemli sağlık problemlerinde biri haline gelmiştir. Klasik diyet tedavilerinin başarısı oldukça düşüktür. Obezite ameliyatları, morbid obezitenin tedavisinde ilk ve tek tedavi yöntemi olarak tüm dünyada yaygın olarak yapılmaktadır.

Randevu ve bilgi almak için 444 74 22'yi arayabilirsiniz.